Lekkoatletyka

Karolina Waśniewska tuż za podium

Karolina Waśniewska zajęła czwarte miejsce w 39. Mistrzostwach Polski kobiet w maratonie.

Broniąca tytułu wicemistrzowskiego zawodniczka Technika Radom trasę w Dębnie pokonała w 2:50:51. Do 25. km czołówkę kobiet rywalizujących o mistrzostwo Polski stanowiły Andżelika Dzięgiel-Poślada, Aleksandra Brzezińska i Monika Andrzejczak. Wkrótce tempa nie wytrzymała Andrzejczak a następnie – Dzięgiel-Poślada. Na 30. km przewaga Brzezińskiej wynosiła już 28 sekund.

Ostatecznie zawodniczka MKL Toruń triumfowała z wynikiem 2:34:51 wyprzedzając Monikę Andrzejczak (2:38:27) o ponad trzy minuty. Andżelika Dzięgiel-Poślada z czasem 2:42:15 sięgnęła po brązowy medal. Mistrzyni i wicemistrzyni debiutowały na trasie maratońskiej, Brzezińska pokonała drugą połowę dystansu o 15 sekund szybciej niż pierwszą.

W rywalizacji o mistrzostwo Polski sklasyfikowano 9 zawodniczek. Aleksandra Brzezińska zdobyła pierwszy złoty medal mistrzostw Polski seniorek, wcześniej miała w swym dorobku jeden srebrny i trzy brązowe (oraz trzy złote w kategoriach U20 i U23).

W 46. biegu mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Boniface Nduwa – triumfator sprzed dwóch lat – z rezultatem 2:16:47 wyprzedzając trzech Etiopczyków. Najszybszy z Polaków, Łukasz Hryciuk, zajął dwunaste miejsce (2:37:30).

(źródło: pzla.pl/fot:archiwum A. Błasińskiego)