Piłka nożna

Walne Zgromadzenie – #MuremzaOZPN

Odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze delegatów Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. To nie był zwykły zjazd. Przyjechało aż 95 delegatów, czyli prawie 100 procentowa frekwencja. To tylko potwierdza, że kluby są zdeterminowane i chcą razem walczyć o futbolowe okręgi!

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że majowy zjazd, będzie zwykłym standardowym walnym – sprawozdawczym. Wiceprezesi do spraw finansowych – Artur Piechowicz, oraz do spraw organizacyjnych – Sławomir Stempniewski przygotowali szczegółowe sprawozdania z działalności ROZPN. Zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium za poprzedni rok. Przyjęto też zgodnie budżet na rok następny. Na tym można by zakończyć walne, ale wywołana dyskusja sprawiła, że spotkanie przeciągnęło się do trzech godzin. Wszystko za sprawą niedawnej uchwały jaką podjął Polski Związek Piłki Nożnej. Przypomnijmy, że chodzi o przejęcie rozgrywek przez wojewódzkie związki. Pod pozorem przepisów o RODO. W istocie chodzi o likwidację okręgowych związków piłki nożnej.

Podczas walnego zgromadzenia członków Radomskiego OZPN nie brakowało mocnych komentarzy, wzruszających wypowiedzi, a wielu klubowych działaczy nie kryło oburzenia z powodu nieprzemyślanej decyzji. – Kluby są zaniepokojone tą sytuacją. Okręg jest nam bardzo potrzebny. Jeżeli utracimy tą podmiotowość, to staniemy się kolejnym numerem w ewidencji PZPN i może doczekamy się na załatwienie jakiejś sprawy, albo i nie. Kto z nas zada sobie trud, aby pojechać na wydział dyscypliny do Warszawy. To nie chodzi o stołki, czy posady. Wszyscy zajmujemy się piłką. Robimy to z zamiłowania. Boję się, że taka uchwała sprawi, że my to zatracimy. Piłkarska rodzina będzie rozbita – mówił Dariusz Sowa z klubu piłkarskiego Jodła Jedlnia Letnisko.

Łukasz Gębski, przewodniczący do spraw odznaczeń: – PZPN to instytucja, która stawia się jako wzór. Rzeczywiście jest najbogatsza, zaawansowana administracyjnie, ale przykład uchwały wypuszczonej przez ten związek, pokazuje, że to nie było przemyślane. Doprowadzimy do centralizacji futbolu i stracimy tożsamość. To tak jakby w województwie zlikwidować teraz powiaty ze wszystkim jeździć do Warszawy, do stolicy województwa. Okręg to ludzie. My robimy to wszystko lepiej. Z okazji 100 lecia PZPN naprawdę to utracimy.

Krzysztof Stanik, działacz Orońska był bardzo mocno wzruszony i widać było, że gardło ściska mu głos. Ale mówił głośno i zdecydowanie: – To idiotyczne i niezrozumiałe, jak można w sposób chamski i brutalny zniszczyć, to co budowało się wiele lat. Murem za OZPN! Chwała tym, którzy walczą, nie poddajmy się – krzyczał dosadnie działacz Oronki. Zdaniem Zygmunta Pluty, prezesa Zamłynia mamy jeden z najlepiej działających okręgów w kraju. Uważa, że hasło PZPN „Łączy nas Piłka”, zniekształca działanie związku. Zamiast dbać o rozwój, podejmują uchwałę, której w ogole nie konsultują z nikim.

Marcin Górnik, prezes Centrum Radom: – 20 lat temu miałem 20 lat i zostałem prezesem klubu. Wówczas chyba najmłodszych w regionie, ale nie chwalę się tym. Miałem się przez tyle lat od kogo uczyć. Chodzi o prawo do demokracji. Mamy prawo, decydować, kto jest wybrany, kto jest delegatem we władzach wojewódzkich. Kiedy nie będzie okręgu, będziemy mieli do czynienia z typową korporacją.

Sławomir Pietrzyk prezes radomskiego okręgu z dużą radością wsłuchiwał się w głosy wszystkich mówców. Cieszył się, że frekwencja w czasie zjazdu była tak wysoka, bo to tylko dowodzi temu, że klubom zależy bardzo, aby OZPN pozostały w obecnej formule. – Wasza obecność to wsparcie dla tych którzy jeszcze walczą. Czasami się zastanawiałem, czy jest dla kogo walczyć, ale dzisiejszy zjazd pokazał, że warto się bić. Chcę podziękować prezesom wszystkich OZPN-ów na Mazowszu. Można się zastanawiać co miał na myśli PZPN realizując tą uchwałę. Dobrze, że w Radomiu rozpoczęliśmy tą bitwę, bo Radom znowu pokazuje, że walczy. Dziś spotykamy się ponad podziałami. Wspólnie siadamy i rozmawiamy. PZPN mówi, że będzie łatwiej i taniej. Jeśli rzeczywiście tak będzie to ja jestem pierwszy, żeby tak było, ale czy rzeczywiście tak będzie? Mam wątpliwości – powiedział prezes Sławomir Pietrzyk.

(źródło: rozpn.pl)

Comment here