GłówneSporty WalkiZapasy

Zapaśnicy w kadrze na Igrzyska

Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził skład reprezentacji Polski na II Igrzyska Europejskie Mińsk 2019, które w dniach 21-30 czerwca b.r. odbędą się w stolicy Białorusi. W gronie tym znaleźli się przedstawiciele Radomia.

Do Mińska wyjadą zapaśnicy stylu klasycznego Olimpijczyka Arkadiusz Kułynycz i Rafał Płowiec. Pierwszy wystąpi w wadze 87 kg, drugi w kategorii 130 kg. Ślubowanie i oficjalnie nominacje zawodnicy z Radomia odbiorą 24 czerwca. W sumie w reprezentacji Polski znalazł o się 151 sportowców (71 zawodniczek i 80 zawodników), którzy wystartują w 14 dyscyplinach.

W składzie wyjeżdżającym na Białoruś znalazł się także 87 osób współpracujących, 44 trenerów, 14 fizjoterapeutów, 5 lekarzy, 1 psycholog, 1 choreograf, 3 mechaników, 12 kierowników dyscyplin i 7 członków Misji. W tym potężnym gronie również znajdują się przedstawiciele radomskiego sportu. Trenerem reprezentacji zapaśników stylu klasycznego jest Włodzimierz Zawadzki. Tymczasem kierownikiem ekipy łuczników Zygmunt Pluta, który pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Łuczniczego.

Igrzyska Europejskie to nowa impreza, która dopiero zdobywa swoje miejsce w międzynarodowym kalendarzu. Będzie to druga edycja IE. Pierwsza odbyła się przed czterema laty w Baku. W zawodach startowało wówczas ok. 6 tys. sportowców z 50 państw, w tym ponad 200 Biało-czerwonych. Tym razem ma rywalizować ok. 4000 sportowców z 50 krajów. Zostanie rozdanych 200 kompletów medali. Rywalizacja odbędzie się w 15 sportach. W ośmiu z nich stawką będzie także awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio, a w boksie i judo zawodnicy walczyć będą o medale mistrzostw Europy.

– Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to jest największa multidyscyplinarna impreza sportowa na naszym kontynencie. Fakt, że biorą w niej udział wszystkie narodowe komitety olimpijskie; że na tej imprezie można zdobyć kwalifikację do igrzysk Tokio 2020, a w dwóch sportach są to mistrzostwa Europy świadczy o randze tej imprezy – podkreśla szef PKOl Andrzej Kraśnicki.

W programie IE znalazły się: łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, koszykówka 3×3, boks, kajakarstwo, kolarstwo, gimnastyka, judo, karate, tenis stołowy, strzelectwo, zapasy oraz dwa sporty nieolimpijskie – sambo i piłka nożna plażowa. Tylko w tej ostatniej zabraknie Polaków. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 30 tysięcy kibiców.

Comment here