Lekkoatletyka

Medalowy plon na bieżni

Cztery złote i dwa srebrne medale zdobyli lekkoatleci RLTL ZTE Radom w 36. PZLA Mistrzostwach Polski U23, które odbyły się w Lublinie.

Pod nieobecność Ewy Swobody złotą medalistką mistrzostw Polski w biegu na 100 m została Martyna Kotwiła. Finałowemu biegowi towarzyszył wiatr o mocy +2,3 m/s. Radomianka do ostatnich metrów musiała odpierać ataki Marleny Goli. Ostatecznie złoto przypieczętowała czasem 11.51, wicemistrzyni kraju osiągnęła 11.52. Trzecie miejsce z czasem 11.72 zajęła Jagoda Mierzyńska.

Martyna Kotwiła swój wyczyn powtórzyła w bieg na 200 metrów. – Przed rokiem na lubelskim stadionie poprawiła rekord Polski juniorek Ireny Szewińskiej. W niedzielę Radomiankę mocno naciskała Marlena Gola z Podlasia Białystok. Kotwiła wygrała z czasem 23.54, a druga na mecie Gola poprawiła rekord życiowy osiągając 23.66. Trzecie miejsce zajęła triumfatorka wczorajszej rywalizacji na 400 metrów Natalia Kaczmarek – 23.93 – podkreśla serwis pzla.pl.

Po raz trzeci sprinterka na podium stanęła w sztafecie 4×100 metrów. Bieg pań ukończyły tylko dwa zespoły. Z czasem 46.00 najlepsze okazały się sprinterki RLTL ZTE z Martyną Kotwiłą właśnie na ostatniej zmianie. Radomianki pokonały akademiczki z Wrocławia (46.11). Obok podwójnej złotej medalistki w biegach indywidualnych w barwach klubu wystąpiły: Weronika Tkaczyk, Natalia Wosztyl i Izabela Smolińska.

Natalia Wosztyl cieszyła się już wcześniej. Po zejściu z ostatniego płotka w biegu na 400 m obejrzała się i widząc gdzie znajdują się rywalki mocno zaatakowała wygrywając z czasem 58.20. – Zawodniczka z Radomia w tym roku wypełniła już minimum na lipcowe mistrzostwa Europy. Drugie miejsce w Lublinie zajęła Aleksandra Jaźwińska (59.01), trzecie Agata Kołakowska (59.36) – informuje pzla.pl. Radomski klub miał w tej konkurencji jeszcze dwie reprezentantki. Izabela Smolińska była piąta (60,77), zaś Alicja Wiernicka zajęła ósme miejsce (62,62).

Medale zdobywali też radomianie. Na ostatniej przeciwległej prostej biegu 1500 m mocno zaatakował biegnący na trzeciej pozycji Mateusz Borkowski. Pozycji lidera nasz czołowy średniodystansowiec nie oddał już do mety, na której zameldował się z czasem 3:49.30. Drugie miejsce na ostatnich metrach wyrwał Adamowi Włodarczykowi Patryk Kozłowski. Biegacza z Radomia zanotował wynik 3:49.73, a trzeci na mecie jego rywal 3:50.05.

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn tytuł mistrza Polski do lat 23 obronił Nikodem Dworczyk. Zawodnik z Powodowa wygrał w Lublinie z czasem 9:02.51, ale drugie miejsce zajął Mateusz Kaczor (9:05.31), reprezentujący klub RLTL ZTE. Ponadto radomska sztafeta 4×400 m kobiet zmagania zakończyła na miejscu piątym (3:52.51). Takie samo przypadło Joannie Hajdrowskiej w rzucie oszczepem (43.96).

Mistrzostwa poprzedziła minuta ciszy. Rok temu – wieczorem 29 czerwca – polska lekkoatletyka straciła swoją najwybitniejszą Ambasadorkę, Irenę Szewińską.

(źródło: pzla.pl)