Lekkoatletyka

Złoty medal w Neapolu

Alicja Konieczek złotą medalistką Uniwersjady w Neapolu.

Zawodniczka klubu RLTL ZTE Radom nie była faworytką. Przystąpiła do biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami z piątym wynikiem w sezonie wśród startujących. Rekordy życiowe Argentynki i Turczynki są lepsze o ponad 15 sekund.

– Na początku trzeciego kilometra do ataku ruszyła Etiopka Meswat Asmare Dagnaw zyskując ponad 10 metrów przewagi. W pogoń ruszyła Alicja wyprzedzając rywalkę na 200 metrów przed metą i niezagrożona zwyciężyła w czasie 9:41.46, przed Argentynką Belen Casettą 9:43.05 i Dagnaw 9:45.48 – relacjonuje serwis pzla.pl.

– Trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Jestem bardzo szczęśliwa. Pierwszy raz przyjechałam na międzynarodowe zawody z założeniem, że chcę zająć miejsce w pierwszej trójce, choć nie mówiłam o tym głośno. Ten złoty medal to spełnienie moich marzeń – skomentowała swoje zwycięstwo Alicja Konieczek.

Złota medalistka Uniwersjady ostatnie lata spędziła na Western Colorado University, startując w akademickiej lidze NCAA. Należała do wyróżniających się zawodniczek – wybierano ją m.in. lekkoatletką tygodnia II Dywizji. W sportowym CV Alicja Konieczek ma tytuł wicemistrzyni Polski z 2018 roku. Biegaczka specjalizuje się w biegu na 3000 m z przeszkodami, a jej rekord życiowy to 9:41.16. Wynik ten dał jej podczas ME w Berlinie 17. miejsce.

W biegu na 400 m przez płotki w Neapolu wystartował też Patryk Adamczyk. W eliminacjach zawodnik RLTL ZTE Radom jedno okrążenie na niskich płotkach pokonał 50.89, uzyskując najlepszy czas w tym sezonie. W półfinale wypadł już nieco słabiej. Wynik 51.04 sklasyfikował zawodnika na miejscu 14.  Na podium stanął natomiast Patryk Dobek. Reprezentant Polski po raz pierwszy w br. przebiegł dystans 400 metrów przez płotki poniżej 49 sekund (48.99). Trafił jednak na świetnie dysponowaną parę 19-latków: Alisona Santosa z Brazylii (48.57) i Sokwakhana Zaziniego (RPA) 48.73.

(fot: pzla.pl)