Strona główna » Z kart historii » Welocyped i cykliści

Welocyped i cykliści

2016-03-26 16:02:45


Welocyped i cykliści

Początkowo sport traktowano nieufnie, ale szybko właśnie ta dziedzina życia stała się jedną z podstawowych rozrywek radomian. Uprawianie kolarstwa, jeździectwa, gimnastyki, lekkoatletyki, piłki stało się nie tylko modnym, ale powszechnym zajęciem. Magnetyzm działał na wszystkich. Początki sportu w Radomiu sięgają lat 80-tych XIX wieku, a wszystko zaczęło się od welocypedu…


W piątek 14 sierpnia 1885 roku Franciszek Doleżal wyruszył z Warszawy do Częstochowy. Ambitny cyklista jeszcze tego samego dnia dotarł do Radomia. Wkrótce nad Mleczną pojawili się kolejni śmiałkowie. Ich wyczynom przyglądał się młody i energiczny urzędnik kolejowy Konstanty Sokołowski. Niezrażony licznymi przeciwnościami wkrótce sam stał się posiadacze welocypedu.  Na zakup wydał ok. 100 rubli. Po poznaniu tajników jazdy zaczął organizować kursy jazdy. Propagował nowy sposób lokomocji, ale i sportu.

 

Początki nie były łatwe. - Pan X zafundował sobie bicykl. Jego małżonka dowiedziawszy się, że jazdą na welocypedzie zrywa się nogi, postanowiła nie pozwolić małżonkowi jeździć na bicyklu -  donosiła w czerwcu 1886 „Gazeta Radomska”. Ten sam dziennik kilka miesięcy później przytoczył inną historyjkę. - Młody pan X, wsiadłszy pierwszy raz w życiu na trycykl, puścił się nim aż do Orońska skąd powrócił na … wozie, potłuczony, zabłocony, w podartym ubraniu wyrzekając się raz na zawsze jazdy na welocypedach… Konstanty Sokołowski wkrótce został konsulem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Stowarzyszenia, do którego należeli m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus.


W kwietniu 1899 r. na mocy zatwierdzonej przez władze carskie w Petersburgu powstaje Radomskie Towarzystwo Cyklistów-Amatorów (początkowo Towarzystwo Kolarzy Radomskich) . Jego pierwszym prezesem został dr Franciszek Kosicki, lekarz szpitala św. Kazimierza. Właśnie dzięki staraniom działaczy Towarzystwa w Radomiu powstał tor kolarski. Pierwszy obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia wybudowano u zbiegu ul. Długiej (obecnie Traugutta), Kościelnej (Moniuszki) i Michałowskiej (Sienkiewicza) o obwodzie 232 metrów.  Sport zdobywał sobie coraz większe rzesze sympatyków. Dlatego obok urządzono boisko do gry w piłkę, kort tenisowy, kręgielnię, boisko gimnastyczne, rzutnie, aleję dla powozów, wzniesiono nawet domek klubowy.


W ostatniej dekadzie XIX wieku w Radomiu istniało kilka cyklodromów. W tym przy ul. Wysokiej było 11 rowerów. Cykliści korzystali też z gościnności obiektów przy ul. Lubelskiej (dziś Żeromskiego 28) i Długiej (dziś Traugutta 52).  To tam swoje umiejętności doskonalili bracia Barańscy. Największe sukcesy z nich odniósł Mieczysław. W 1896 r. zwyciężył w Mistrzostwach Jazdy Królestwa Polskiego na dystansie 100 wiorst. Dwukrotnie był drugi, trzy razy zajmował trzecie miejsca. Sabin Barański był bezkonkurencyjny w 1900 r. Stanisław z kolei został wicemistrzem w 1898 r. Mieczysław Barański był autorem również innego wyczynu. We wrześniu 1896 roku ustanowił rekord w jeździe sześciogodzinnej. Choć jego ambicje był większe. Za wszelką cenę chciał pobić 12-to godzinny rekord.

 

O wyczynie radomianina na stołecznych Dynasach  informował „Kurier Warszawski”. -  (…) kilku lekarzy widziało w tym zgubne skutki ambicji sportowych, których wyniki przechodzą granice ludzkiej możliwości. Komisja sędziowska opuściła trybuny. Pozostał jedynie starter dający rozpaczliwe znaki o zakończeniu biegu i publiczność żądająca zabrania przemocą z toru oszołomionego wysiłkiem cyklisty (…) Barański musiał zjechać z toru.  W 1906 r. utworzono gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Głównym celem kierowanego przez dr Leona Fuksiewicza stowarzyszenia był fizyczny i duchowy rozwój człowieka. Działalność patriotycznej organizacji trwała zaledwie kilkanaście dni. PTG na całym terenie Królestwa Polskiego zostało rozwiązane przez władze carskie. Niestety, w tym samym czasie decyzję o przerwaniu wszelkiej działalności podjął zarząd Radomskiego Towarzystwa Cyklistów-Amatorów.

 

(fot: warszawa.pl)
  ROZA DEVELOPMENT
Galeria SportRadom.pl
Kanały klubowe

Najchętniej czytane
Piłka Nożna 28.34%
Siatkówka 26.21%
Koszykówka 16.51%
Zapasy 15.59%
Tenis Stołowy 13.36%

ALL SPORT


Facebook