Strona główna » Lekkoatletyka » Ma udział w złocie

Ma udział w złocie

2018-03-05 10:28:01

Patryk Adamczyk halowym mistrzem świata w sztafecie 4x400 m.

Zawodnik RLTL ZTE Radom złoty medal w Birmingham wywalczył obok czwórki Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, która w finałowym biegu ustanowiła halowy rekord świata czasem 3:01.77! Patryka Adamczyka zabrakło w decydującej rozgrywce, ale dzień wcześniej biegł w eliminacjach. W składzie mistrzowskiej sztafety wystartował zamiast Rafała Omelko. W kwalifikacjach reprezentanci Polski już zasygnalizowali dobrą dyspozycję, a czas 3:05.24 pozwolił na zajęcie drugiego miejsca. Tuż za sztafetą reprezentacji Belgii.

- Patryk nie jest rekordzistą świata, ale z uwagi na udział w biegu kwalifikacyjnym pełnoprawnym złotym medalistą mistrzostw świata. To ogromny prestiż nie tylko dla zawodnika, ale i klubu RLTL ZTE Radom - zapewnia Leszek Trzos, szkoleniowiec radomskiego klubu.

Polska męska sztafeta 4x400 metrów sprawiła bodajże największą niespodziankę mistrzostw Birmingham.  Owszem stawiano nas w gronie faworytów, ale takiego spektakularnego sukcesu nie spodziewał się absolutnie nikt. Polacy po 17 latach ponownie zostali mistrzami świata, a do tego ustanowili genialny rekord globu – jako pierwsza w historii sztafeta pobiegli w hali dystans 4x400 metrów poniżej 3 minut i 2 sekund uzyskując 3:01.77 (poprzedni rekord należał do Amerykanów i wynosił 3:02.13).

- Gwiazdą naszego zespołu zdecydowanie został Jakub Krzewina. To co pochodzący z Kujaw sprinter wrocławskiego Śląska zaprezentował na ostatniej zmianie z pewnością przejdzie do annałów lekkoatletyki. Podopieczny Marka Rożeja zaatakował Vernona Norwooda na ostatniej prostej. Mijany Amerykanin wydawał się zdezorientowany zaistniała sytuacją. A Krzewina gnał do mety – orientacyjnie pokonał 400 metrów w czasie poniżej 45 sekund! - podkreśla serwis pzla.pl.

17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata Polska zakończyła z pięcioma medalami i znakomitym trzecim miejscem w klasyfikacji medalowej. Poprzednio z taką ilością medali lekkoatleci wracali z halowych mistrzostw świata w 1999 roku! W Birmingham najwięcej medali zdobyli Amerykanie (18), a Polska została najlepszą z europejskich reprezentacji. W zestawieniu punktowym Polska zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 50 punktów.