Strona główna » Z kart historii » Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

2018-11-23 14:35:15

Z okazji obchodów 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie publikujemy przedruki artykułów z prasy regionalnej przybliżające historię sportu okresu dwudziestolecia międzywojennego w Radomiu.

Ziemia Radomska

nr 202 (4.09.31)

Na marginesie zawodów RKS – Podgórze

Miłą niespodziankę sprawiło nam Radomskie Koło Sportowe, odnosząc nad mistrzem Krakowa Podgórzem zasłużone zwycięstwo w zawodach międzyokręgowych o wejście do Ligi – mimo że radomiacy wystąpili bez doskonałego pomocnika Pietrzykowskiego.

Zwyciężyć mistrza okręgu krakowskiego na jego własnym boisku – to już sukces niebywały. Drużyna RKS-u grała doskonale. Na szczególną uwagę zasługuje trio obronne: Tadeusz Bramson, Hugo Grabarczyk i Lucjan Wichowski które w pocie czoła pracowało, nie dając przeciwnikowi zdobyć ani jednej bramki. Tadeusz Bramson dzielnie bronił swej świątyni. Obronił nawet rzut karny.

Linja pomocy: Tadeusz Staniszewski, Antoni Wichowski i Wacław Badowski miała trudne zadanie z którego wywiązała się na ogól niespodziewanie dobrze. Linja napadu: Stachowicz, Matyjaśkiewicz, Podkański, Tymotem i Stefan Manczak grała skutecznie i szybko, strzelając z każdej pozycji. Do przerwy lekka przewaga Podgórza, po przerwie gra wyrównana. W 40 minucie pierwszej połowy Manczak otrzymuje piłkę – przebija się przez linje pomocy i obrony przeciwnika – podaje ją Mąkosie, a ten zdobywa nie do obrony zwycięską bramkę i tem samym 2 cenne punkty.

Co pisze o występie RKS Kurjer Krakowski.

„Radomskie Koło Sportowe – Podgórze 1:0 (1:0). Drużyna radomska zaprezentowała się bardzo dobrze, jako zespół solidny, karny, o nieprzeciętnych walorach. Podgórze, które miało więcej gry, rozczarowało zupełnie. Zwycięską bramkę dla Radomia zdobył Mąkosa. Publiczności 1000 osób”.

Prasa krakowska jest wybredna, ma pojęcie o dobrej szkole gry – wyraża się jak widzimy o drużynie w samych superlatywach. W nadchodzącą niedzielę publiczność radomska, spragniona gry naprawdę ładnej – będzie podziwiać walkę o wejście do Ligi pomiędzy RKS, a Podgórzem, mistrzem okręgu krakowskiego. Zawody poważne, jako już rewanżowe wzbudzają w kołach sportowych Radomia niebywałe zainteresowanie.

Drużyna RKS okryła się sławą po zwycięstwie niedzielnem nad mistrzem Krakowa „Podgórzem”, a będą reprezentantem województwa kieleckiego przyniosła mu wiele zaszczytu. A w nadchodzącą niedzielę zobaczymy, czy społeczeństwo radomskie obudzi się z letargu, czy poprze wysiłek naszego mistrza, przybywając licznie na zawody.

* Chcąc przekazać klimat sprzed kilkudziesięciu lat artykuły zamieszczamy w oryginalnej formie.