Strona główna » Z kart historii » Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

2018-11-24 16:23:21


Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

Z okazji obchodów 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie publikujemy przedruki artykułów z prasy regionalnej przybliżające historię sportu okresu dwudziestolecia międzywojennego w Radomiu.

 

 

Ziemia Radomska*

nr 209 (12.09.31)

Mistrz M. Sawicki opuścił Radom

Szeregowiec 72 pp, a jednocześnie mistrz świata, zwycięzca zawodów łuczniczych – p. Michał Sawicki przybył wczoraj ze Lwowa, gdzie odniósł tak wspaniałe zwycięstwo, do Radomia.

 

Naszej Redakcji udało się z mistrzem przeprowadzić krótką rozmowę. P. Sawicki rozpoczął swą karjerę sportową w roku ukończenia gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim, a więc w roku 1930. Stawał wówczas w zawodach narodowych we Lwowie, uzyskując zaszczytny tytuł mistrza w strzelaniu z łuku.

 

W następnym roku w kwietniu rozpoczął służbę wojskową w 72 pp, gdzie jako strzelec 9 kompanji rychło zyskał sobie powszechną sympatję wśród kolegów i przełożonych, a nieprzeciętne wyczyny sportowe zwróciły nań uwagę pułku.

 

„Proszę pana Redaktora, by podkreślił wielką życzliwość w stosunku do mnie p. dcy ppł Kawińskiego i p. pkt. Musielskiego, którzy ułatwili mi w dużym stopniu wyjazd do Lwowa – zaznacza mistrz Sawicki.

 

W międzyczasie p. Sawicki stawał do zawodów eliminacyjnych narodowych w których uzyskał parę ładnych miejsc jak sam zaznacza bijąc wiele wysokich, szarży, a i sam nalegając innym. Pada wreszcie ostatnie pytanie:

 

„Zamiary?!” „Ponieważ w czasie olimpiady rozegrane zostaną 29 zawody łucznicze więc barwy Polski będą na nich reprezentowane, a wtedy sądzę, że będę miał możność walczenia o zwycięstwo Polski. Następnie pragnę w 1933 roku brać udział w zawodach w Hiszpanji.

 

Nastąpiło pożegnanie w czasie, którego mistrz zapewnia, że odniósł z pobytu w 72 pp w Radomiu jaknajsympatyczniejsze wrażenie.

 

* Chcąc przekazać klimat sprzed kilkudziesięciu lat artykuły zamieszczamy w oryginalnej formie.
  ROZA DEVELOPMENT
Galeria SportRadom.pl
Kanały klubowe

Najchętniej czytane
Piłka Nożna 31.13%
Siatkówka 29.23%
Zapasy 17.16%
Tenis Stołowy 14.74%
Sporty Walki 7.75%

ALL SPORT


Facebook