Strona główna » Z kart historii » Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

2018-11-26 11:56:05


Lata dwudzieste..., lata trzydzieste

Z okazji obchodów 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie publikujemy przedruki artykułów z prasy regionalnej przybliżające historię sportu okresu dwudziestolecia międzywojennego w Radomiu.

 

 

Ziemia Radomska *

nr 209 (12.09.31)

WKS 72 pp „Czarni”

Historja zawiązania KS „Czarni” datuje się od 1920 roku, kiedy to na terenie Radomia istniał przy Związku Młodzieży Polskiej KS „Kordjan”.

 

KS „Kordjan”rozwijał się dość pomyślnie, treningi prowadził na dawnym boisku przy ul. Długiej 4, i zdawało się że będzie pierwszym klubem A klasowym w Radomiu, lecz stało się inaczej. Na skutek nieporozumień w łonie zarządu wystąpili z klubu pp. J. Cieszkowski i J. Bolesta. P. Cieszkowski założył nowy klub sportowy, przy pomocy pp. J. Bolesty, St. Szaybo i braci Domańskich. Drużyna mając takich graczy i kierowników czyniła wielkie postępy na polu piłkarskim i w niedługim czasie pierwsza zaczęła rozgrywki o mistrzostwo kl. A.

 

W Radomiu sport piłkarski szybko się przyjął zaczęły się tworzyć nowe nowe drużyny A klasowe, Czarni przechodzą spadek formy i walczą z trudnościami finansowymi tak, że grozi im rozwiązanie. 72 pp chcąc uchronić tak zasłużoną drużynę od rozwiązania przyjmuje ich pod swoją opiekę drużyną zmienia nazwę na WKS 72 pp Czarni.

 

W roku 1929 Czarni w rozgrywkach o mistrzostwo poważnej roli nie odgrywają, a dopiero w obecnym sezonie zarząd klubu na czele z p. pułk. dypl. Kawińskim jako prezesem oraz p. mjr Hajdukiem (wice-prezesem) i p. kpt. Grochotem, dokładał wszelkich starań aby podźwignąć drużynę z chwilowego upadku. Wysiłki zarządu nie poszły na marne, Czarni w ubiegłym sezonie rozegrali 16 meczy z tego 10 wygranych, 1 remis i 5 przegranych, stosunek bramek 32-22. W mistrzostwie naszej grupy zajmują trzecie miejsce.Pomimo później pory drużyna jest zaproszona na zawody towarzyskie do „Unji” (Lublin) i Policyjnego Klubu Sportowego w Łucku.

 

Przystępując do zcharakteryzowania zespołu musimy stwierdzić, że obecnie drużyna reprezentuje sobą graczy bojowych, którzy zawsze grają ambitnie z każdym klubem. Czarni posiadają więcej niż inne drużyny wybitnych jednostek które jako materiał na sportowców rokują w przyszłości wielkie nadzieję. W barwach tego klubu gra najlepszy bramkarz Radomia T. Pożyczka. Obrońcy będący stanowią twardą zaporę do przebycia. Pomoc która ma najwięcej pracy podczas meczu wywiązują się ze swego zadani znakomicie, tutaj wybija się na pierwszy plan Dutkowski, który jako skrajny pomocnik jest niezastąpiona, trójka ataku ma doskonały ciąg na bramkę, lecz nie umie wykorzystać maksimum swoich możliwości.

 

W tej trójce na wyróżnienie zasługuje lewy napastnik p. Kliński który ma poważne atuty tj szybkość i dobrą orjentację pod bramką. Kierownik piłkarski p. St. Nawrot powinien się zastanowić, czy nie lepiej będzie jeżeli tak produktywnego gracza wystawi na centra napadu. Sądzić należy że Czarni będą nadal pracowali nad odzyskaniem straconego stanowiska.

 

* Chcąc przekazać klimat sprzed kilkudziesięciu lat artykuły zamieszczamy w oryginalnej formie.
  ROZA DEVELOPMENT
Galeria SportRadom.pl
Kanały klubowe

Najchętniej czytane
Piłka Nożna 31.13%
Siatkówka 29.23%
Zapasy 17.16%
Tenis Stołowy 14.74%
Sporty Walki 7.75%

ALL SPORT


Facebook